Zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych od września 2015 r.

Wraz z początkiem września 2015 roku w programie „Mieszkanie dla Młodych” zostały wprowadzone istotne zmiany.

Ustawodawca po niemal dwóch latach działania programu postanowił wspomóc nie tylko deweloperów ale i samych zainteresowanych kupnem mieszkania.

Objęcie dofinansowaniem rynku wtórnego 

Najważniejszą zmianą (z wyłączeniem rodzin wielodzietnych) w programie Mieszkanie dla Młodych jest objęcie dofinansowaniem mieszkań z rynku wtórnego.

Do tej pory, aby uzyskać dofinansowanie należało kupić droższe mieszkanie z rynku pierwotnego. Tym samym pomagano osobom, które tak naprawdę nie potrzebowały pomocy Państwa. Prawdopodobnie Rząd liczył po prostu na zwrot dofinansowania w postaci podatków.

Wraz z początkiem września 2015 r. rynek wtórny został objęty dofinansowaniem i problem ten nie obowiązuje.

Mieszkania budowane przez Spółdzielnie 

Kolejna zmiana dotyczy umożliwienia uzyskania dofinansowania przez członków Spółdzielni Mieszkaniowych.

Do końca sierpnia 2015 r. problemem było uzyskania dofinansowania do tańszych mieszkań budowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Większe dofinansowanie dla rodzin wielodzietnych

Zmiany w programie MDM dotknęły wysokości dopłat dla osób lub rodzin wielodzietnych.

Osoby z dwójką dzieci otrzymają dofinansowanie w wysokości 20% wartości odtworzeniowej (15% dotychczas). Natomiast osoby z trójką dzieci otrzymają aż 30% dofinansowania! 

Do tej pory limit obowiązujący wszystkich wynosił 15%.

Dodatkowo, osoby z co najmniej trójką dzieci uzyskają dofinansowanie do większej powierzchni mieszkania. Limit dla tych osób został zwiększony z 50 m.kw do 65 m.kw. 

Ale to nie wszystko. Osoby wychowujące min. trójkę dzieci mogą kupić mieszkanie o powierzchni 85 m.in. lub dom o powierzchni 110 m.kw.

Podsumowując: Osoby z trójką dzieci otrzymają dwukrotnie wyższe dofinansowanie do metrażu wyższego o 30% (65 m.kw zamiast 50 m.kw). Jest to naprawdę znaczący i zauważalny wzrost.

Zniesienie ograniczenia „pierwszego mieszkania” dla rodzin wielodzietnych

Kolejna zmiana dotykająca osoby wielodzietne dotyczy zniesienia wymogu kupna pierwszego mieszkania. Od teraz rodziny z co najmniej trójką dzieci będą mogły kupić większy lokal niż ten obecnie posiadany. Osoby te nie będzię też dotyczył limit wieku wynoszący 35 lat.

Dodatkowi kredytobiorcy

Od września łatwiej też będzie uzyskać kredyt w banku. W przypadku braku zdolności, do umowy kredytu będą mogły przystąpić dowolne osoby. Do tej pory była to wyłącznie najbliższa rodzina.

Darek

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *