Środki z programu Mieszkanie dla Młodych wykorzystane już w 84%!

Rynek_Nieruchomosci

Stało się coś niesamowitego. Środki z programu Mieszkanie dla Młodych na ten rok zostały już wykorzystane w 84%! Pod koniec lutego wykorzystanie wynosiło 77,39% z 730 mln zł przeznaczonych na ten rok.

Bank Gospodarstwa Krajowego, który zarządza programem poinformuje na swoich stronach o wykorzystaniu limitu na ten rok. Kiedy to się stanie? Całkiem możliwe, że już w ciągu miesiąca.

Bank Millennium zapowiedział już nawet wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach MdM z dniem 12 marca 2016 r, choć termin ten może ulec wydłużeniu.

Czy można ominąć limit MdM?

Ominąć limitów w programie Mieszkanie dla Młodych się nie da. Natomiast wciąż można skorzystać z dofinansowania w przypadku, gdy mieszkanie zostanie oddane w kolejnych latach. Budżet na 2017 rok wynosi 746 mln zł i wykorzystaniu jest w zaledwie 7,12%. Na 2018 rok przewidziano 762 mln zł dofinansowania a zarezerwowane jest zaledwie 0,05 procenta.

Warto mieć na uwadze fakt, że w przypadku wykorzystania środków na 2017 rok w 50%, to przjmowanie wniosków o dofinansowanie zostanie wstrzymane do końca roku.

Skąd tak wysokie wykorzystanie środków?

Wszystko za sprawą wyższych limitów w programie. Wskaźniki, na podstawie których liczone jest dofinansowanie nie mają nic wspólnego z rzeczywistymi kosztami budowy.

Wyznacza się je na podstawie … informacji od deweloperów 😀 Zawyżenie kwot jest tak na prawdę na rękę wszystkim uczestnikom rynku (deweloperom, bankom i urzędnikom). Wszystkim poza klientami kupującymi mieszkania, które przez wysokie limity są po prostu droższe niż być powinny.

Darek M.

One Comment

  1. Chyba szybciej niż się spodziewaliśmy:

    „Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował, że 16 marca br. przestaje przyjmować wnioski o dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych na ten rok. To znaczy, że można się będzie ubiegać jedynie o dopłatę w 2017 i 2018 roku.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *